מדריך גלישה

מדריך גלישה

מדריך גלישה

לאחר שבחרנו גלשן נכון והצטיידנו בביגוד מתאים כהלכה, עלינו לבחור מקום מתאים להתחיל לגלוש.
יש לבחור מקום שבו צפיפות הגולשים נמוכה!

זאת על מנת למנוע הפרעות לגולשים במים ובמיוחד להימנע מפציעות. חוף בעל קרקע חולית וגל נשפך הוא המקום האידיאלי להתחיל לגלוש. יש להימנע מלגלוש מעל קרקע סלעית מכיוון שלגולש המתחיל נטייה ליפול מן הגלשן והוא עלול לגרום לעצמו פציעות שיאטו את תהליך הלמידה.

יש להשתדל לגוון את מקומות הלימוד על מנת לאפשר לחניכים להתנסות במספר סוגי גלים וכן על מנת לאפשר להם לחוות תחת הדרכה את ההבדלים בין סוגי הגלים השונים.
צפייה בגולשים במים יכולה לתרום רבות לגולש המתחיל, וכן להבהיר לו טעויות שעשה.

חתירה

לאחר שבחרנו גלשן וספוט מתאים מגיעים לשלב הראשון של מדריך גלישת גלים והפעולה הראשונה שמבצעים לפני הגלישה: חתירה היא פעולה פשוטה לכאורה, אך בפועל היא המנוע הדוחף את הגלישה, והיא מצריכה בנוסף לפעולה הפיזית גם שיווי משקל של הגולש והתמודדות עם פני השטח משתנים.

1. שכיבה על הגלשן תוך שמירה על איזון ושיווי משקל. הנטייה הטבעית של הגולש המתחיל היא לשכב בחלק האחורי של הגלשן דבר שגורם לעצירת ההתקדמות והשקעת אנרגיה רבה לשווא.

2. יש להתאזן על הגלשן ולהביאו למצב שדפנות הגלשן מאוזנות ונוגעות במים מהירכתיים עד החרטום.
לגלשן נטייה טבעית לצוף, ומרכז משקל כובד קבוע. לכן יש לוודא כי איננו משנים את הציפה הטבעית של הגלשן אלא רק מנמיכים את מיקומו במים.

3. החתירה מתבצעת בשתי ידיים לסירוגין כאשר אצבעות כף היד סגורות והיד מושטת קדימה
במלוא אורכה, כאשר התנועה מתבצעת לצד הגלשן. ככל שהתנועה ארוכה יותר אנו גורפים יותר מים
ומתקדמים במהירות גבוהה יותר. מהירות ותזמון הם המפתח לתפיסת גלים!!!

מדריך גלישה – מעבר גלים

ניתן לעבור גל במספר שיטות הנלמדות בשיעורי גלישה פרטיים ונפרט עליהם כאן במדריך שלנו, היעילה ביותר היא צלילת ברווז– .duck dive
טכניקה שמאפשרת לנו לעבור מתחת לגל בצלילה על ידי השקעת הגלשן והגוף. לעיתים משקל התלמיד אינו מאפשר את השקעת הגלשן במים ובמקרה זה ישנן שלוש אפשרויות אחרות למעבר הגל:

1. הרמת החזה:

כאשר מדובר בגל קטן בעל עוצמה נמוכה ניתן להרים את החזה מעל הגלשן דבר
שיגרום להשקעה קלה של הגלשן ויאפשר את מעבר הגל בין הגולש לבין הגלשן.

2. גלגול (Roll Over):

גלגול והיפוך לפני המגע עם הגל אשר מתבצעת על ידי תפיסת הדפנות של הגלשן והפיכתו כך שהגלשן יימצא מעל הגולש ומשיכה של החרטום לתוך המים על מנת לאפשר לגל לחלוף מעל הגלשן. עם מעבר הגל מתהפכים בחזרה למצב שכיבה טבעי על הגלשן.

3. שחרור הגלשן:

האפשרות הפחות עדיפה מכמה סיבות- א. הגל יגרור את הגלשן ואיתו את הגולש למרחק רב ויצריך מאמץ בכדי לחתור חזרה לאותו מקום.
ב. הגלשן ייזרק בעוצמה דבר העלול לפגוע בגולשים אחרים.

צלילת ברווז (Duck Dive):

הטכניקה העדיפה למעבר גלים. היא מצריכה שיווי משקל על הגלשן וכן אימון רב על מנת לשכללה לשלמות הביצוע. מומלץ לצבור מהירות ככל האפשר לפני ביצועה על מנת לעבור את הגל בצורה חלקה. כאשר הגל נמצא בערך כמטר מאיתנו נתפוס בדפנות הגלשן (ברבע הקדמי של הגלשן) ונשקיע את החרטום לתוך המים. במקביל בעזרת הברך החזקה נלחץ את ירכתי הגלשן כך שנביא את הגלשן לאיזון מתחת למים. במצב זה נשקיע את גופנו לתוך המים תוך הצמדת הסנטר לחזה ונאפשר לגל לחלוף מעלינו. מומנט התנועה ידחוף אותנו קדימה כנגד הגל החולף ויצריך רק שהייה קצרה מתחת למים. הציפה הטבעית של הגלשן תוציא אותנו מחוץ למים בתנוחת חתירה טיבעית.

מעבר משכיבה לישיבה

אחת המיומנות הראשונות המצריכות שיווי משקל על הגלשן היא המעבר משכיבה לישיבה, מיומנות זאת נלמדת ונרכשת אצלנו בבית הספר גלים בקייטנות גלישה המיוחדות שלנו.

איך זה מתבצע?
לאחר מעבר הגלים והגעה לנקודה בה אנו רוצים לתפוס את הגל עלינו להישאר במקום ולהמתין לגל המגיע. ככל שנראה את הגל מוקדם יותר כך נוכל להיערך לקראת תפיסתו בצורה טובה יותר. המעבר לישיבה משפר בצורה משמעותית את גובה העיניים של הגולש מעל פני המים ומאשפר לו לאתר את ההתקפה המתקרבת בשלב מוקדם יותר. ישיבה על הגלשן מתבצעת כאשר הגולש יושב מאחורי מרכז הכובד של הגלשן כך שחרטום הגלשן מבצבץ מן המים, מבט הגולש מופנה לכיוון ממנו מגיעים הגלים והיציבות בגלשן נשמרת ללא מבט לכיוון הגלשן.

עם איתור הגל המגיע נפנה את הגלשן כך שהחרטום יפנה בחזרה לכיוון החוף תוך כדי ישיבה עליו, על ידי שימוש בסיבובי רגליים ובחתירה מנוגדת בשתי ידיים. רק לאחר השלמת הסיבוב נעבור למצב שכיבה
ונתחיל לחתור על מנת לתפוס את הגל.
כל זה יתבצע כאשר הגל במרחק גדול מאיתנו על מנת לאפשר זמן תגובה ארוך.

תפיסת הגל

בחר גל שעדיין לא נשבר (בעדיפות גל שלא ישבר בצורה רדיקלית), כוון את החרטום לחוף והחל לחתור במהירות מתונה. ברגע שאתה מרגיש שהגל מרים אותך ואת הגלשן חתור בשיא הכוח תוך הישענות קדימה. הנטייה הטבעית של הגולש המתחיל היא להישען אחרוה על מנת למנוע את כניסת החרטום למים דבר שבולם את המומנט הדרוש לכניסה לגל. הישען קדימה והרם את בית החזה כך שגופך נשען על מרכז הכובד של הגלשן.

רכיבה על הגל

הנקודה הטעונה ביותר אנרגטית בגל היא הנקודה בה הוא נשבר.
על מנת לנצל את האנרגיה הזאת לגלישה צריך להימצא כל הזמן קרוב לנקודת השבירה, על "פינת" הגל, וכך גם לנצל את האספקט הארוך של הגל.
יש להחליט ראשית על הצד העדיף בגל (ימין או שמאל) ולאחר מכן להטות קלות את חרטום הגלשן לכיוון הרצוי תוך כדי שכיבה ולחתור לכיוון זה. הפניית הכתפיים והמבט תיתן לנו את הכיוון הרצוי לסיבוב תוך כדי עמידה.
יש לשמור על גוף שפוף קמעה ולרכז את המבט לכיוון חלקו הפתוח (שעוד לא נשבר) של הגל. תזוזות הידיים ובעקבותיהם הטיית הגוף תגרום לשינוי כיוון הגלשן בהתאם לכיוון תזוזות הידיים.

  • ההטיה קטנה של הגלשן תספיק על מנת לבצע את שינוי הכיוון ולכן אין צורך בתנועה אגרסיבית שעלולה לגרום לנפילה.
  • הטיית הגלשן תגרום להכנסות דופן אחת לתוך המים דבר שיגרום להאטת הצד השקוע, ועל ידי כך לסיבוב הגלשן.
  • יש לרכז את המבט לנקודה במורד הגל לאורך הפינה ולהישאר מרוכזים בכיוון.
  • מעוניינים ללמוד לגלוש? לפרטים על קורס גלישה לחצו כאן
Loading...