מדריך לקריאה של תחזית גלים

מדריך לקריאה של תחזית גלים

מדריך לקריאה של תחזית גלים

לאנשים שאוהבים גלישת גלים יש מערכת יחסים אינטנסיבית עם תחזית מזג האוויר. על פי התחזית הגולש יכול לדעת מתי כדאי לו ללכת לים, מתי הים מסוכן מדי ומתי מחכה לו הגל המושלם לו הוא ייחל תמיד. על כן על גולשים מתחילים ללמוד כיצד לקרוא את תחזיות אשר ישפיעו מאוד על תנאי הגלישה שלו.

גאות ושפל

הים נמצא במחזורים קבועים של גאות ושפל.

ככלל בזמן שפל הגלים נוטים להיות יותר תלולים ולהישבר רחוק יותר מהחוף. בחופים סלעיים אזור הסלעים לרוב נחשף בשעת השפל.כמו כן בשעות השפל יש נטייה לסחיפה פנימה לכיוון הים.

בזמן הגאות הגלים רכים יותר, מתונים יותר ונשברים קרוב יותר לחוף. במהלך הגאות ניתן להיתקל רבות גם בתופעה של גלים חוזרים. זמני גאות ושפל מקומיים מפורסמים באתרים שונים של מזג האוויר וכדאי לעקוב אחריהם בהתאם לתוכנית הגלישה.

גובה הגלים

לפני שאתם יוצאים אל גלישת גלים כדאי שתבדקו מהו גובה הגלים. את גובה הגלים ניתן לבדוק באתר ישראמר- אתר ישראלי הנותן מידע מפורט על מצב הים או באתר "מג'יק סי וויד" אשר נותן תחזית גלים לנקודות שונות ברחבי העולם. ישנם אתרים בהם גובה הגלים מצוין על פי צבעים בהתאם למקרא מפה וישנם מקומות בהם מצוין גובה הגלים באופן מספרי. חשוב לשים לב לשני דברים בקריאת תחזית גלים: אם האתר אינו אתר ישראלי ייתכן והמספר יצוין על פי קנה מידה של "פיט" ולא על פי מטר ובמצב כזה יהיה עליכם לבצע המרה בכדי להבין מהו הגובה של הגלים בקנה מידה לו אתם רגילים. שנית, בגלישת גלים מקובל למדוד את הגלים מאחור ואילו בתחזיות מציינים את גובה הגלים מלפנים. החישוב הנכון עבורכם יהיה בערך מחצית מהגובה הרשום. 

רוח 

כאשר בודקים את תחזית הרוחות יש לבדוק את מהירות הרוח ואת כיוון הרוח. כאשר ישנה רוח מערבית חזקה , הים יעלה ויהיו גלים טובים לגלישה בקרבת החוף. אתר מומלץ לבדיקת מצב הרוח הינו "וינד גורו". האתר מספק תחזית רוח לשבעה ימים קדימה. מהירות הרוח מצוינת במספרים וכיוון הרוח בחצים. חץ מאונך לכיוון מעלה (שעה 12 בשעון) מסמן רוח צפונית, את שאר החצים ניתן להבין בהתאם. 

טמפרטורות

כאשר הטמפרטורות צונחות הים עולה ונוצרת שעת רצון לתפיסת גלים. חשוב כמובן גם לעקוב אחר טמפרטורת המים ולהצטייד עם חליפות מתאימות בהתאם לעונה כדי לא להגיע להיפו -תרמיה.

שאל את המציל

אם יש דגל שחור הדבר עשוי להוות נורת אזהרה עבורכם וכדאי לשאול את המציל מדוע יש דגל שחור. בשלב ראשון כאשר אתם עדין לא מיומנים חשוב להתייעץ עם המציל, להבין אם יש סחף פנימה , אם יש זרמים חזקים ואם הים בטוח לגלישה עבורכם

במהלך קורס גלישת גלים תוכלו לשאול את המדריך על ניתוח תחזית מזג האוויר ותכנון גלישה. כאשר תתחילו לגלוש בעצמכם חשוב מאוד להתאים את הגלישה למצב הגלים. בתור מתחילים מומלץ לבחור ימים בהם יש גלים נמוכים ומתונים אשר נשברים קרוב לחוף כדי שתוכלו לתרגל את הגלישה בבטחה ובהנאה.

לתחזית גלים לימים הקרובים – לחצו כאן

Loading...