גולשים כל הדרך לבית ספר

גולשים כל הדרך לבית ספר

גולשים כל הדרך לבית ספר

הונולולו הוואי תהיה בקרוב המדינה הראשונה בארה"ב שתהפוך את הגלישה על הגלים לספורט רשמי בבתי הספר התיכוניים. מושל הוואי, ניל אברקרומבי, ובכירים במשרד החינוך של קבוצת האיים הודיעו שלשום, כי גלישת גלים תצטרף לענפי ספורט אחרים, בהם פוטבול, כדורסל, כדורעף ושחייה, הנלמדים בבתי הספר, ותוכנס לתוכנית הלימודים כענף ספורט מן המניין בבתי הספר הציבוריים כבר באביב 2013.

"ברור שכאשר חושבים על הוואי, הדבר הראשון שעולה במוחנו הוא גלישה", אמר אברקרומבי בחוף ואיקיקי, שבו השתזפו נופשים רבים או רכבו על הגלים. מסיבת העיתונאים שבה הודיע על התוכנית החדשה נערכה סמוך לפסלו של דיוק קהנמוקו (1890-1968), שחיין ושחקן כדורמים אמריקאי שזכה במדליות זהב בשחייה במשחקים האולימפיים שנערכו ב-1912 בשטוקהולם וב-1920 באנטוורפן, ונחשב בהוואי לסמל לאומי ולאבי הגלישה המודרנית.

"הוואי היא המקום שבו נולדה הגלישה על הגלים. מדיוק קהנמוקו ועד לאלפי התושבים המקומיים והמבקרים שגולשים להנאתם ובתחרויות, הספורט הזה מושרש עמוק בתרבותנו", אמר המושל.

הוואי ידועה בחופיה, בגלים הגדולים המתאימים לגלישה ובתחרויות מים, המושכים אלפי גולשים מדי שנה. היא ביתם של גולשים מקצועיים רבים, ויצאו ממנה אלופי עולם רבים, שהאחרונה בהם היא קאריסה מור, בת 18, שהפכה הקיץ לאלופת העולם הצעירה ביותר.

"אני חושבת שהתוכנית נפלאה. היא תפתח הרבה דלתות לילדים", אמרהמור, שקידמה בברכה את ההודעה. היא אמרה שלמדה הרבה מהספורט בשנות ההתבגרות שלה – עבודה קשה, שקדנות וניהול זמן.

"גלישה על הגלים דומה מאוד לחיים. נופלים שוב ושוב, אבל חייבים גם לקום בכל פעם עד שרוכבים על הגל עד לחוף", אמרה מור. "אני יודעת שזה קצת נדוש, אבל לדעתי, גלישה היא אמצעי מעולה לילדים ולצעירים להוציא אנרגיה ולתעל אותה למשהו חיובי. זה באמת נפלא".

משרד החינוך של הוואי מכין עתה, לצד ועדה שהוקמה לא מכבר, תוכנית ליישום גלישת הגלים במערכת הלימודים. הערכת הגולשים תיעשה בהתאם לתחרויות מקצועיות, שיתחרו בקבוצות וביחידים. יישום ההחלטה התעכב עד כה בגלל היעדר מימון מספק ובעיות הקשורות להבטחת בטיחות התלמידים. קית אממיה, לשעבר יו"ר ועדת הספורט של בתי הספר התיכוניים בהוואי, אמר כי עלות הגלישה בשנה הראשונה תהיה כ-150 אלף דולרים, וכי 50 אלף דולרים כבר הובטחו מתורמים פרטיים. עם זאת, סבורים ראשי הממשל בהוואי, מדינה הסובלת מבעיות כלכליות, כי לא יתקשו לגייס סכומים נוספים בהתחשב בעניין הרב שעוררה התוכנית בקרב הציבור הרחב וחברות מסחריות.

Loading...